Botox - Neptune Dent Gdańsk

Czym jest botoks?

Botoks, inaczej jad kiełbasiany, jest substancją produkowaną przez bakterie Clostridium botulinum. O ile w naturze jest to substancja groźna dla zdrowia i toksyczna, o tyle w medycynie jest wykorzystywana powszechnie i w kontrolowanych warunkach, służąc, między innymi, do leczenia oznak starości.

Toksyna botulinowa potocznie zwana botoxem hamuje wydzielanie acetylocholiny z zakończeń nerwowych. Niewielka dawka substancji podana w obrębie mięśnia powoduje ograniczenie jego aktywności, a tym samym łagodzi rysy twarzy, oraz redukuje zmarszczki. (niwelacja zmarszczek może przyjmować formę profilaktyki – miejscowe porażenie skurczów mięśni zapobiega utrwalaniu się bruzd i tym samym pogłębianiu ich). Botox nieinwazyjnie w nie inwazyjny sposób spłyca lub całkowicie eliminuje zmarszczki mimiczne czoła, kurze łapki czy charakterystyczną zmarszczkę pojawiająca się pomiędzy brwiami. Z powodzeniem może być używany także w celu odmłodzenia delikatnej skóry szyi, policzków lub okolic ust. Dzięki tym właściwościom określany jest niekiedy chirurgią bez skalpela

botox gdańsk zabiegi botoksem

Zastosowanie botoksu w medycynie estetycznej

Botox znajduje szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej. Zaburzając przewodnictwo nerwowo- mięśniowe skutecznie odmładza skórę twarzy. Przy użyciu toksyny w kilka chwil możliwe jest zredukowanie niemalże każdej zmarszczki w obrębie twarzy i szyi. 

Substancja obecnie zarejestrowana jest jako lek, wykorzystywany także w celu leczenia dolegliwości i chorób neurologicznych. Przy regularnym stosowaniu poprawia jakość życia oraz redukuje dyskomfort osób cierpiących na nadmierną potliwość (szczególnie okolic dłoni i stóp) Poprzez blokowanie nadmiernej aktywności niektórych partii mięśniowych, w skuteczny sposób pomaga zredukować objawy bruksizmu czy przewlekłych migren.

botox jasień neptuneden
Botoks w stomatologii

Botoks w stomatologii okazuje się być zresztą rozwiązaniem wyjątkowo korzystnym dla Pacjentów. Przede wszystkim warto rozwinąć temat leczenia bruksizmu za pomocą botoksu. Toksyna botulinowa może zostać podana w mięsień w okolicy żuchwy (mięsień ten określa się mianem żwacza), prowadząc do jego rozluźnienia. Botoks ogranicza jego napięcie, przez co zgrzytanie zębami zostaje mocno zniwelowane.

Co więcej, botoks można stosować także w niechirurgicznej korekcji uśmiechu dziąsłowego (gummy smile). To jedna z najmniej inwazyjnych metod leczenia, polegająca na podaniu toksyny w mięśnie w okolicy fałdów nosowo-wargowych. Miejscowe zablokowanie przewodnictwa nerwowego zapobiega nadmiernemu podnoszeniu się górnej wargi, dzięki czemu uśmiech dziąsłowy staje się mniej widoczny.

Botox Gdańsk

Botoks Gdańsk

Jak wygląda zabieg z wykorzystaniem Botoxu?

Zabieg wstrzyknięcia toksyny botulinowej wymaga precyzji i doświadczenia, z tego względu należy zwrócić szczególną uwagę, by zabieg wykonywany był przez lekarza. Botoks (Trójmiasto) wykonywany jest w gabinecie stomatologicznym, przez odpowiednio przeszkolony personel medyczny. Świadczone są zarówno usługi medycyny estetycznej, jak i leczenie nadpotliwości czy leczenie bruksizmu z użyciem botoxu.

Zalecenia po botoksie

Zabieg jest skuteczny i bezpieczny, należy jednak przestrzegać kilku zaleceń po ostrzyknięciu skóry. Po kilku godzinach po wstrzyknięciu botoxu nie należy dotykać ani masować twarzy. Warto także unikać pochyleń, skłonów czy przyjmowania pozycji leżącej, ponieważ może to skutkować przemieszczeniem się substancji. Ponadto przez dwa dni po zabiegu nie jest wskazany nadmierny wysiłek fizyczny oraz wizyty na saunie, solarium czy basenie. Przez tydzień nie należy palić papierosów oraz spożywać dużych ilości alkoholu. Co więcej, na podrażnioną zabiegiem skórę nie należy nakładać żadnych peelingów, czy innych zabiegów dodatkowo drażniących skórę. Po podaniu botoxu zawsze należy stosować się do zaleceń lekarza. Pozwoli to skrócić czas rekonwalescencji, a także uniknąć ewentualnych korekt czy poprawek.

Stosowanie się do zaleceń lekarza prowadzącego pozwalają także zminimalizować ryzyko wystąpienia ewentualnych skutków ubocznych – te są zresztą wyjątkowo rzadko spotykane. Do najczęściej wskazywanych należy zasinienie w miejscu podania czy też czasowy brak czucia w okolicy iniekcji.

Botox Gdańsk

Botox- przeciwwskazania

Botox to skuteczna i bezpieczna metoda wygładzania twarzy i redukcji zmarszczek. Zabiegom jednak nie powinny poddawać się kobiety w ciąży lub w trakcie menstruacji. Ponadto botox nie jest zalecany osobom cierpiącym na osłabienie lub zanik mięśni. 

Przyjmowanie niektórych leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych czy przeciwzapalnych także stanowi przeciwwskazanie do zabiegu. Szczególną ostrożność należy zachować przy przyjmowaniu kwasu acetylosalicylowego, który zwiększa podatność skóry na powstawanie krwiaków czy siniaków. Botox nie powinien być podawany w przypadku intensywnego trądziku lub aktywnych stanów zapalnych. Przed zabiegiem zaleca się zaleczenie wszelkich zmian w obrębie twarzy czy szyi.

Pacjent powinien także odczekać z wykonaniem zabiegu w przypadku przyjmowania antybiotyków z niektórych grup farmaceutyków – o możliwości iniekcji i podania botoksu decyduje w takim przypadku lekarz.

NeptuneDent - Medycyna estetyczna Trójmiasto

Skip to content