
Jaką dietę stosować po wstawieniu implantu zęba?
Wstawienie implantu zęba to sprawdzony sposób na natychmiastowe uzupełnienie braków w uzębieniu. Pacjenci po takim zabiegu powinni pamiętać o przestrzeganiu odpowiedniej diety, aby zapobiec ewentualnym powikłaniom. Warto podkreślić, że w skrajnych przypadkach niezdrowe nawyki żywieniowe mogą skutkować nawet odrzuceniem implantu. Sprawdź, co dokładnie można jeść po implantacji i czego należy unikać!
Co można jeść w dzień implantacji?
Bezpośrednio po zabiegu implantacji kluczowe jest przestrzeganie ścisłych wytycznych lekarza stomatologa, aby nie podrażnić gojących się tkanek. Zaleca się całkowite powstrzymanie się od przyjmowania posiłków i napojów, dopóki znieczulenie nie przestanie działać. W trosce o stabilizację skrzepu krwi po zabiegu, nie należy jeść przez pierwsze dwie godziny. Gdy czucie wróci, można sięgnąć po pierwsze potrawy, pamiętając o ich odpowiedniej konsystencji. Najważniejsze, aby przez początkowe 48 godzin po implantacji nie spożywać pokarmów stałych. Zaleca się przyjmowanie tylko potraw płynnych. Dobrym wyborem będą dokładnie zmiksowane zupy, musy owocowe czy koktajle. Istotne jest również, aby zachować optymalną temperaturę posiłków – gorące potrawy mogą podrażnić gojące się tkanki.
Kiedy po wstawieniu implantów można spożywać posiłki stałe?
Dopiero po kilku dniach od wstawienia implantu zęba można wzbogacać dietę o posiłki stałe. Należy jednak pamiętać, aby nie zawierały twardych kawałków. Przez pierwszy tydzień najlepiej ograniczyć się do posiłków, które można połykać bez intensywnego żucia. Warto sięgnąć chociażby po smoothie, zupy kremy czy warzywne puree. Pod koniec pierwszego tygodnia po zabiegu można zacząć wprowadzać pokarmy stałe, jednakże wciąż nie mogą być za twarde. Do bezpiecznych propozycji zalicza się między innymi jajka, ugotowane na miękko warzywa i ryby. Warto też stopniowo wzbogacać dietę o mięsa, w tym przede wszystkim delikatne mięsa drobiowe. Już w pierwszym tygodniu po zabiegu można także wprowadzać dania na bazie makaronów. Jeśli zaś chodzi o owoce, najważniejsze, aby nie były one twarde i zbyt chrupiące.
Jakich pokarmów należy unikać po implantacji?
Tak zwana dieta miękka jest podstawą w przypadku pacjentów po wstawieniu implantu zęba. Czego natomiast należy unikać? Przede wszystkim nie można sięgać po twarde pokarmy i chrupiące produkty. Nie należy zatem jeść orzechów, chipsów czy sucharów, które mogą boleśnie podrażnić gojącą się ranę. Co więcej, twarde pokarmy nierzadko są też główną przyczyną uszkodzenia implantu. W pierwszych tygodniach po zabiegu ważne jest także, aby wykluczyć z diety potrawy pikantne i kwaśne, ponieważ działają one drażniąco na bolące miejsce po implantacji.
Alkohol i papierosy po wstawieniu implantu zęba – co warto wiedzieć?
Wielu pacjentów zastanawia się, czy po wstawieniu implantu zęba można sięgać po alkohol i papierosy. W przypadku trunków należy ich unikać przez 14 dni po zabiegu – alkohol może bowiem działać drażniąco na gojące się tkanki. Jeśli zaś chodzi o papierosy, nie zaleca się palenia wcześniej niż po 7 dniach od zabiegu. Najlepiej jednak wytrzymać 14 dni, pamiętając, że palenie zwiększa ryzyko odrzucenia implantu.
Dieta pełnowartościowa po implantacji – co wprowadzić do jadłospisu?

W pierwszych tygodniach po zabiegu implantacji ważne jest, aby wybierać pełnowartościowe produkty spożywcze. Dzięki temu można dostarczyć do organizmu witaminy i minerały niezbędne w procesie gojenia się ran. Zaleca się, aby stosować dietę bogatobiałkową w postaci jajek, roślin strączkowych czy delikatnego mięsa – białko wspomaga proces odbudowy tkanek. Warto też wprowadzić do jadłospisu produkty bogate w wapń, które mogą pozytywnie wpłynąć na stan zrastania się implantu z kością. Po tygodniu od zabiegu można wzbogacić menu o tłuste ryby będące źródłem kwasów omega – ten mikroelement wykazuje bowiem właściwości przeciwzapalne. Na uwagę zasługują też produkty szczególnie wspomagające gojenie, w tym jogurty i kefiry z probiotykami, banany, brokuły i szpinak.
Odpowiednia dieta podstawą optymalnego gojenia
Zabieg implantacji wymaga od pacjenta przestrzegania tak zwanej miękkiej diety, pozbawionej produktów twardych i chrupiących. Ważne jest także, aby świadomie wybierać dania bogate w witaminy i minerały, które stymulują procesy gojenia się ran. W trosce o własny komfort należy unikać potraw gorących, pikantnych i lepkich, ponieważ mogą one działać drażniąco na uszkodzoną tkankę. Na koniec warto podkreślić, że zazwyczaj już po kilku tygodniach można zacząć wprowadzać do diety twardsze produkty – warunkiem niezbędnym jest prawidłowe gojenie się implantu.