Aparaty ruchome - Gdańsk

Aparat ruchomy czy też aparat wyjmowany, zgodnie ze swoją nazwą, nie jest zakładany na zęby Pacjenta w sposób stały – w dowolnym momencie można wyjąć go z ust, bez ryzyka uszkodzenia konstrukcji. Poza wygodą stosowania ortodontyczny aparat ruchomy zapewnia także skuteczne leczenie wybranych wad zgryzu u dzieci, a także w niektórych przypadkach u osób dorosłych.

Aparaty wyjmowane opracowywane są z wykorzystaniem metody ortodoncji cyfrowej, co pozwala na idealne dopasowanie do indywidualnych potrzeb Pacjenta, zapewniając mu jednocześnie znacznie większy komfort leczenia – w trakcie procesu diagnostycznego nie jest już konieczne pobieranie wycisków, ponieważ precyzyjny obraz budowy szczęk zapisywany jest przez elektroniczny skaner.

Aparat stały na zęby Gdańsk Neptune Dent

NeptuneDent - Stomatologia na najwyższym poziomie!​

aparat ruchomy zakładanie gdańsk

Ruchomy aparat na zęby – czym jest?

Aparat ruchomy na zęby może na pierwszy rzut oka przypominać połączenie aparatu stałego z wkładką protetyczną. Wszystko dlatego, że budowany jest na masie akrylowej tworzącej tak zwaną płytę, w której mocowane są elementy oddziałujące na zęby (metalowe druciki i klamry). W zależności od rodzaju aparatu wyjmowanego mogą w jego budowie znaleźć się także części zwiększające nacisk na uzębienie, czyli:

  • śruba – element znajdujący się mniej więcej w centralnej części płyty akrylowej aparatu; za jego pomocą możliwe jest samodzielne dokręcanie aparatu, w czasie jasno określonym przez ortodontę (na przykład co 10 dni) – do obsługi śruby Pacjent otrzymuje specjalny kluczyk, a kierunek obrotu jest zaznaczony strzałką wtopioną w akryl,
  • sprężyny – również „aktywna” część aparatu, która dzięki regularnemu przykręcaniu w sposób stały oddziałuje na przemieszczanie się zębów.

Aparaty ortodontyczne ruchome mogą być noszone na szczęce, żuchwie lub na obu jednocześnie (ruchomy aparat dwuszczękowy). Najważniejszą zasadą w przypadku noszenia przez Pacjenta aparatu wyjmowanego jest zachowanie ustalonego czasu aktywnego stosowania konstrukcji – efektywne działanie przyniesie noszenie aparatu w sposób systematyczny, przez przynajmniej 14 godzin na dobę – a najlepiej dłużej.

Zasady związane z noszeniem aparatu wyjmowanego

W przypadku tego rodzaju aparatów ortodontycznych należy ponadto stosować się do kilku najważniejszych zasad:

  • na czas jedzenia konieczne jest wyjęcie aparatu,
  • w trakcie uprawiania aktywności fizycznej aparat ruchomy trzeba zdjąć,
  • aparat ruchomy należy zakładać zawsze na czyste, umyte zęby,
  • do mycia aparatu wyjmowanego nie należy stosować pasty do zębów – sprawdzi się tutaj szare mydło lub specjalne pasty do protez – podczas mycia należy bardzo dokładnie czyścić druciki, a także miejsce wokół śruby czy sprężyny,
  • w sytuacji, gdy aparat nie jest noszony, powinien być przechowywany w specjalnym pojemniku z otworami – zawsze przed włożeniem należy go umyć i wysuszyć chusteczką.

W przypadku dość prostych wad zgryzu, korekcja za pomocą ortodontycznego aparatu ruchomego może trwać około dwóch lat. Zazwyczaj jednak czas ten wydłuża się nawet do czterech lat. Nie każda wada nadaje się przy tym do niwelowania tą metodą leczenia ortodontycznego.

Aparat ruchomy dla dzieci

Niewątpliwie aparat ruchomy zalecany jest najbardziej młodym Pacjentom, znajdującym się jeszcze w fazie wzrostu. Za optymalne granice wiekowe uznaje się okres pomiędzy 4 a 13 rokiem życia. Nie oznacza to jednak, że z takich aparatów nie mogą korzystać także nastolatki – wiele zależy od samej wady zgryzu.

W przypadku młodych Pacjentów wymagane jest stopniowe przyzwyczajanie do noszenia aparatu wyjmowanego. Ortodonta pokazuje dziecku, w jaki sposób poprawnie układać konstrukcję w ustach oraz jak ją wyjmować, aby nie uszkodzić płyty akrylowej lub klamer. W czasie adaptacji dziecko powinno przyzwyczajać się do prawidłowego mówienia i przełykania w trakcie noszenia aparatu, a po tym czasie wskazane jest, by mogło bez przerwy wytrzymać około 2 godzin bez jego wyjmowania. Dopiero od tego momentu dziecko może próbować także spać z aparatem w buzi. W ciągu dnia nadal nosi go mniej więcej do 3 godzin.

Aparat ruchomy stomatologiczny dla dzieci

Co bardzo istotne, dziecko nie powinno nosić aparatu ruchomego w szkole i podczas zajęć fizycznych. W pierwszym przypadku może bowiem dojść do zgubienia urządzenia, a w trakcie uprawiania sportu zachodzi ryzyko tak uszkodzenia aparatu, jak i zranienia samego dziecka.

Akryl, z którego tworzona jest płyta pod konstrukcję aparatu może zostać zabarwiony w niemal dowolny sposób. Kolory aparatu ruchomego bywają zatem często bardzo intensywne i spersonalizowane – może to mieć duże znaczenie dla dziecka i ułatwić mu proces adaptacji przyzwyczajający do jego regularnego noszenia.

Aparat ruchomy dla dorosłych

Korekcja wady zgryzu za pomocą aparatu ruchomego u osoby dorosłej nie jest niemożliwa, jednak z pewnością będzie znacznie trudniejsza i czasochłonna. Z doświadczenia jednak Pacjentom polecamy w takim przypadku założenie aparatu stałego (będzie on najbardziej efektywnym rozwiązaniem w przypadku znacznych i pogłębionych wad zgryzu).

Jeśli Pacjent, z różnych względów, preferuje jednak warianty ruchome, lepszym rozwiązaniem może okazać się indywidualnie opracowana i wykonana w naszym centrum nakładka ortodontyczna Aligners.

Dlaczego warto zdecydować się na leczenie w Neptune Dent

Opinie naszych pacjentów

[trustindex no-registration=google]

Zapisz się na zabieg

W celu umówienia wizyty zapraszamy do kontaktu z gabinetem od poniedziałku do piątku w godzinach od 10-18 pod nr
tel. 459 452 305. 

W pozostałych godzinach można również kontaktować się od poniedziałku do piątku od 8-20 oraz soboty od 9-17 na nr tel. 583 095 895

Odwiedź nasz gabinet Neptune Dent przy ulicy Krzysztofa Komedy 2a/u02, 80-176 Gdańsk

Na wizytę możesz umówić się również za pośrednictwem serwisu znany lekarz

Skip to content