Pierwsza wizyta stomatologiczna dziecka - Dentysta Gdańsk

Troska o prawidłową higienę jamy ustnej oraz profilaktyka próchnicy wdrożona od najmłodszych lat to krok do wykształcenia dobrych nawyków przekładających się na późniejsze, dorosłe życie i stan uzębienia stałego. Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej pierwsza wizyta u stomatologa powinna odbyć się w ciągu sześciu miesięcy od pojawienia się pierwszego zęba mlecznego, jednak nie później niż w dwunastym miesiącu życia dziecka. Kontakt z gabinetem dentystycznym nie tylko umożliwia skontrolowanie stanu jamy ustnej, zapoznanie rodziców z zasadami profilaktyki próchnicowej, ale także ma niebagatelny wpływ na kształtowanie postawy dziecka wobec dalszego leczenia i stopniowego budowania zaufania do stomatologa. Dzięki sukcesywnej, wcześnie rozpoczętej adaptacji mały pacjent ma możliwość zapoznania się z obowiązującymi w gabinecie zasadami oraz używanym przez lekarza sprzętem.

Stomatolog dziecięcy

Przebieg wizyty w zależności od wieku dziecka

Jama ustna dzieci wymaga specjalnego traktowania, innego niż u osób dorosłych. Rodzaj zabiegów oraz przebieg wizyty zmienia się w zależności od wieku pacjenta i jego potrzeb.

Wiek 0-1 (niemowlęta)

Wizyty najmniejszych pacjentów, u których dopiero zaczęły pojawiać się mleczne zęby, zwykle mają charakter kontrolny i adaptacyjny.

Stomatolog pokazuje dziecku otoczenie i przeprowadza delikatne badanie zębów, dziąseł oraz innych struktur jamy ustnej. Lekarz zaplanuje dalsze działania profilaktyczne, udzieli wskazówek dotyczących higieny oraz nawyków wpływających na stan jamy ustnej. 

Wiek 1-3 (małe dzieci)

Badanie dentystyczne małych dzieci skupia się na kontroli zębów mlecznych. Lekarz tłumaczy i pokazuje działanie używanych przyrządów. 

W ramach profilaktyki próchnicy warto już od pierwszego ząbka wykonywać zabieg fluoryzacji. Leczenie uzębienia mlecznego polega w głównej mierze na wypełnianiu ubytków. Jeżeli pacjent nie potrafi współpracować z lekarzem lub zmiany są niewielkie, można zatrzymać rozwój choroby, wykonując zabieg lapisowania.

Wiek 3-7 (przedszkolak – zęby mleczne)

Dzieci w wieku przedszkolnym są już w znacznym stopniu narażone na występowanie próchnicy.

Wizyta u stomatologa skupia się zatem na profilaktyce występowania tego procesu oraz leczeniu jego skutków. Aby zapobiegać pojawianiu się próchnicy, zęby są lakierowane preparatem o wysokiej zawartości fluoru. Zęby trzonowe można poddać zabiegowi lakowania bruzd i szczelin. Leczenie polega na wypełnianiu ubytków lub ekstrakcji zębów nienadających się do leczenia zachowawczego.

Wiek 7-12 (szkoła podstawowa – mieszane uzębienie)

Okres wymiany uzębienia jest niezwykle istotny dla późniejszego stanu zębów stałych. Wizyty u dentysty skupione są na profilaktyce próchnicy oraz leczeniu ubytków.

By zapobiegać zmianom chorobowym, wykonuje się zabiegi fluoryzacji i lakowania zębów. Stomatolog usuwa kamień nazębny oraz płytkę bakteryjną. W ramach leczenia niewielkie ubytki są wypełniane, a zęby z głębokimi zmianami poddawane są leczeniu kanałowemu. Lekarz ocenia również budowę zgryzu. Wiek szkolny jest optymalnym czasem na podjęcie leczenia ortodontycznego.

Wiek 12-18 (zęby stałe)

 

Wiek nastoletni to okres, w którym wyrobione nawyki zaczynają procentować lub wręcz odwrotnie. Przebieg wizyty zależy zatem od stanu uzębienia. Badanie kontrolne połączone jest z usuwaniem osadu oraz kamienia nazębnego. W ramach profilaktyki przeprowadzana jest okresowa fluoryzacja zębów. Leczenie polega na wypełnianiu ubytków lub kanałowym leczeniu zęba. W razie potrzeby kontynuuje się leczenie wad zgryzu.

Cennik usług - Stomatologia Dziecięca

NeptuneDent - Stomatologia na najwyższym poziomie!

Nie zwlekaj, zapisz się na zabieg jeszcze dziś!

Znajdziesz nas również!

Skip to content