Pierwsza wizyta stomatologiczna dziecka - Dentysta Gdańsk

Troska o prawidłową higienę jamy ustnej oraz profilaktyka próchnicy wdrożona od najmłodszych lat to krok do wykształcenia dobrych nawyków przekładających się na późniejsze, dorosłe życie i stan uzębienia stałego. Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej pierwsza wizyta u stomatologa powinna odbyć się w ciągu sześciu miesięcy od pojawienia się pierwszego zęba mlecznego, jednak nie później niż w dwunastym miesiącu życia dziecka. Kontakt z gabinetem dentystycznym nie tylko umożliwia skontrolowanie stanu jamy ustnej, zapoznanie rodziców z zasadami profilaktyki próchnicowej, ale także ma niebagatelny wpływ na kształtowanie postawy dziecka wobec dalszego leczenia i stopniowego budowania zaufania do stomatologa. Dzięki sukcesywnej, wcześnie rozpoczętej adaptacji mały pacjent ma możliwość zapoznania się z obowiązującymi w gabinecie zasadami oraz używanym przez lekarza sprzętem.

Stomatolog dziecięcy

NeptuneDent - Stomatologia na najwyższym poziomie!​

Przebieg wizyty w zależności od wieku dziecka

Jama ustna dzieci wymaga specjalnego traktowania, innego niż u osób dorosłych. Rodzaj zabiegów oraz przebieg wizyty zmienia się w zależności od wieku pacjenta i jego potrzeb.

Wiek 0-1 (niemowlęta)

Wizyty najmniejszych pacjentów, u których dopiero zaczęły pojawiać się mleczne zęby, zwykle mają charakter kontrolny i adaptacyjny.

Stomatolog pokazuje dziecku otoczenie i przeprowadza delikatne badanie zębów, dziąseł oraz innych struktur jamy ustnej. Lekarz zaplanuje dalsze działania profilaktyczne, udzieli wskazówek dotyczących higieny oraz nawyków wpływających na stan jamy ustnej. 

Stomatolog dziecięcy
Stomatolog dziecięcy

Wiek 1-3 (małe dzieci)

Badanie dentystyczne małych dzieci skupia się na kontroli zębów mlecznych. Lekarz tłumaczy i pokazuje działanie używanych przyrządów. 

W ramach profilaktyki próchnicy warto już od pierwszego ząbka wykonywać zabieg fluoryzacji. Leczenie uzębienia mlecznego polega w głównej mierze na wypełnianiu ubytków. Jeżeli pacjent nie potrafi współpracować z lekarzem lub zmiany są niewielkie, można zatrzymać rozwój choroby, wykonując zabieg lapisowania.

Wiek 3-7 (przedszkolak – zęby mleczne)

Dzieci w wieku przedszkolnym są już w znacznym stopniu narażone na występowanie próchnicy.

Wizyta u stomatologa skupia się zatem na profilaktyce występowania tego procesu oraz leczeniu jego skutków. Aby zapobiegać pojawianiu się próchnicy, zęby są lakierowane preparatem o wysokiej zawartości fluoru. Zęby trzonowe można poddać zabiegowi lakowania bruzd i szczelin. Leczenie polega na wypełnianiu ubytków lub ekstrakcji zębów nienadających się do leczenia zachowawczego.

Stomatolog dziecięcy
leczenie stomatologiczne dzieci

Wiek 7-12 (szkoła podstawowa – mieszane uzębienie)

Okres wymiany uzębienia jest niezwykle istotny dla późniejszego stanu zębów stałych. Wizyty u dentysty skupione są na profilaktyce próchnicy oraz leczeniu ubytków.

By zapobiegać zmianom chorobowym, wykonuje się zabiegi fluoryzacji i lakowania zębów. Stomatolog usuwa kamień nazębny oraz płytkę bakteryjną. W ramach leczenia niewielkie ubytki są wypełniane, a zęby z głębokimi zmianami poddawane są leczeniu kanałowemu. Lekarz ocenia również budowę zgryzu. Wiek szkolny jest optymalnym czasem na podjęcie leczenia ortodontycznego.

Wiek 12-18 (zęby stałe)

 

Wiek nastoletni to okres, w którym wyrobione nawyki zaczynają procentować lub wręcz odwrotnie. Przebieg wizyty zależy zatem od stanu uzębienia. Badanie kontrolne połączone jest z usuwaniem osadu oraz kamienia nazębnego. W ramach profilaktyki przeprowadzana jest okresowa fluoryzacja zębów. Leczenie polega na wypełnianiu ubytków lub kanałowym leczeniu zęba. W razie potrzeby kontynuuje się leczenie wad zgryzu.

Leczenie stomatologiczne

Opinie naszych pacjentów

[trustindex no-registration=google]

Zapisz się na zabieg

W celu umówienia wizyty zapraszamy do kontaktu z gabinetem od poniedziałku do piątku w godzinach od 10-18 pod nr
tel. 459 452 305. 

W pozostałych godzinach można również kontaktować się od poniedziałku do piątku od 8-20 oraz soboty od 9-17 na nr tel. 583 095 895

Odwiedź nasz gabinet Neptune Dent przy ulicy Krzysztofa Komedy 2a/u02, 80-176 Gdańsk

Na wizytę możesz umówić się również za pośrednictwem serwisu znany lekarz

Skip to content