Krzysztofa Komedy 2a/u02 | Jasień Bulwary Gdańsk

Leczenie bruksizmu – Gdańsk

Bruksizm, jako zaburzenie o charakterze czynnościowym może dotykać nawet co trzecią osobę na świecie. Jest to schorzenie powszechne, jednak nie zawsze odpowiednio diagnozowane i leczone. 

Pacjentom kliniki NeptuneDent Gdańsk zapewniamy leczenie bruksizmu za pomocą wielu sprawdzonych metod, dostosowanych do indywidualnych potrzeb.

Neptune Dent Gdańsk Stomatolog w trakcie zabiegu

Neptune Dent - Gdańsk

 • Leczenie bruksizmu za pomocą szyn

Czym jest bruksizm?

Najprościej bruksizm można nazwać zgrzytaniem zębami – które nie jest kontrolowane przez Pacjenta. Do zaciskania się szczęk dochodzi w sposób mimowolny, na skutek nieprawidłowej pracy mięśni żwaczy. Schorzenie to zalicza się do parasomnii, czyli zaburzeń występujących w trakcie snu. Bruksizm faktycznie najczęściej dotyka chorego w czasie nocnego odpoczynku. Nierzadko o dolegliwości tej Pacjent nie ma pojęcia, dopóki nie zacznie odczuwać objawów także w ciągu dnia.

Przyczyn bruksizmu może być wiele. Zwraca się szczególną uwagę na rolę czynników stresowych i nadmierną wrażliwość na stres. Bruksizmem skutkować mogą także nieleczone wady zgryzu. Ponadto przyjmowanie dużych ilości kofeiny, palenie papierosów oraz spożywanie alkoholu także przyczyniać się mogą do zaburzenia.

Bruksizm – objawy

Ze względu na to, że bruksizm najczęściej „atakuje” w trakcie snu, początkowe objawy mogą być niedostrzegalne lub też nie do końca wiązane akurat z tym schorzeniem. Przykładem takich symptomów mogą być poranne bóle głowy, często w okolicy skroniowej. Wynikają one z długotrwałego zaciskania szczęki – według szacunków skurcz mięśni może być nawet dziesięciokrotnie silniejszy, niż w trakcie przeżuwania. Bólom głowy towarzyszyć mogą szumy uszne oraz wrażenie zatkania przewodu słuchowego, a także wzmożone uczucie napięcia mięśni szyi. 

Znacznie bardziej charakterystycznymi objawami bruksizmu będą symptomy ściśle dotyczące uzębienia i budowy szczęki oraz żuchwy. Wśród nich można wymienić chociażby wszelkiego rodzaju „przeskakiwania” i „trzaski” w okolicy stawu skroniowego. Najmocniej uwidaczniają się one w trakcie jedzenia lub ziewania, gdy Pacjent ma wrażenie, że dolna szczęka wysuwa się aż zanadto ze stawów.

Symptomem, który będzie już znacznie bardziej widoczny dla stomatologa jest wyraźne ścieranie się zębów w miejscu stykania się ze sobą łuków dolnych i górnych. Mocne zaciskanie szczęki i zgrzytanie powodują miejscowe, silne tarcie, które w dość krótkim czasie może prowadzić do kruszenia i pękania szkliwa.

Bruksizm – leczenie za pomocą szyn

Pomimo tego, że objawy bruksizmu nie zawsze są klarowne, nie należy lekceważyć możliwości występowania tego zaburzenia. Jeżeli wymienione powyżej symptomy stają się niepokojące, warto umówić się na konsultację stomatologiczną, w trakcie której lekarz może określić, czy wskazane objawy są faktycznie związane z tym zaburzeniem – a następnie zaproponować różne metody leczenia.

W zależności od stopnia zaawansowania zmian wywołanych przez bruksizm oraz objawów, z jakimi zgłasza się Pacjent, jesteśmy w stanie zaoferować optymalne i możliwie najwygodniejsze rozwiązania terapeutyczne. Wśród nich z pewnością jednym ze skuteczniejszych jest tak zwana szynoterapia, czyli leczenie z wykorzystaniem indywidualnie wykonywanych szyn nakładanych na uzębienie.

Szyny relaksacyjne, inaczej określane też jako szyny zgryzowe czy szyny stabilizujące mogą przynosić odczuwalną ulgę. Wykonuje się je w sposób indywidualny – po pobraniu wycisku można przygotować szyny idealnie dopasowane do kształtu zębów. Stosowanie szynoterapii nie może być jednak traktowane jako leczenie w czystym tego słowa znaczeniu – bardziej pasowałoby tutaj określenie terapii łagodzącej objawy czy też zabezpieczającej – szyny nakładane na czas snu osłaniają bowiem zęby przed dalszym ścieraniem, jednak same w sobie nie niwelują zaburzenia.

Możliwe jest także stosowanie szyn repozycyjnych, które należy nosić przez całą dobę. Zdejmuje się je na czas jedzenia i mycia zębów, a ich głównym celem jest stopniowe ustabilizowanie ułożenia żuchwy. Takie wsparcie pozwala usprawnić prawidłowe funkcjonowanie mięśnie żwaczy i przywraca funkcjonalność dolnej szczęki.

Łagodzenie bruksizmu w domu

W przypadku stosowania szyn relaksacyjnych, bruksizm można „leczyć” dodatkowo domowymi sposobami, a mówiąc precyzyjniej – wspierać terapię zaproponowaną przez dentystę.

Łagodzeniu objawów bruksizmu sprzyja:

 • przyjmowanie przynajmniej 1,5 litra wody na dobę,
 • eliminowanie z diety twardych produktów, takich jak orzechy, niektóre surowe warzywa,
 • prowadzenie fizjoterapii poprzez rozmasowywanie skroni, ale też karku i ramion.

Opinie naszych pacjentów

 • Z całego serca i z czystym sumieniem chciałbym polecić to miejsce! Od 12 lat nie byłem u dentysty po pewnej niefortunnej wizycie i miałem okropny lęk przed dentystami. Nie mogłem... Czytaj więcej...

  wojsik _
  9 października, 2023

  👌

  Mateusz Witkowski
  23 października, 2023

  Very nice atmosphere, professional care of the patient.

  Patrick Brown
  30 września, 2023
 • Profesjonaliści!

  Zuzanna Jankiewicz
  30 lipca, 2023

  Bardzo dobry gabinet. Empatyczne podejście do pacjenta, starannośc przy zabiegu. Miałem tam wykonywany zabieg leczenia kanalowego i wszystko poszlo super.

  Hubert Stefaniuk
  23 lutego, 2023

  Profesjonalna i przyjazna opieka stomatologiczna! Dentysta i personel byli bardzo uprzejmi i wykazali się wiedzą oraz umiejętnościami. Wizyta była bezstresowa, a moje zęby teraz wyglądają i czują się świetnie. Serdecznie... Czytaj więcej...

  Opal Web
  23 lipca, 2023
 • All good. Totally recommend.

  Paweł Sawosz
  23 września, 2021

  Bardzo rekomenduje specjalistę Pani doktor Agnieszka Nowińska, robi swoją pracę starannie i sumiennie .

  Joanna
  16 października, 2023

  Myślę że gabinet można polecić. Zabieg wykonany bez zarzutów, bardzo profesjonalnie.

  Robert Megasus
  23 kwietnia, 2023
 • Genialne specjalistki, profesjonalne podejscie do pacjenta. Jestem po zabiegu leczenia ósemki i polecam

  I I
  23 maja, 2023

  Byłem na zabiegu wyrywania zęba. Profesjonalne podejście pani doktor, ogromna wiedza i znajomość swojego fachu sprawiła że zabieg poszedł szybko i bez bólu. Polecam ten gabinet.

  guci mane
  23 lutego, 2023

  The benchmark for dental care is established by this facility. Each visit is a delight because to the friendly staff and skilled dentists and hygienists. They ensure painless treatments, make... Czytaj więcej...

  Dennis Kress
  29 września, 2023

Neptunedent - Zapisz się na zabieg

W celu umówienia wizyty zapraszamy do kontaktu z gabinetem od poniedziałku do piątku w godzinach od 10-18 pod nr
tel. 459 452 305. W pozostałych godzinach można również kontaktować się od poniedziałku do piątku od 8-20 oraz soboty od 9-17 na nr tel. 583 095 895

Odwiedź nasz gabinet Neptune Dent przy ulicy Krzysztofa Komedy 2a/u02, 80-176 Gdańsk

Na wizytę możesz umówić się również za pośrednictwem serwisu znany lekarz

Skip to content