Ortodoncja: czym jest i dlaczego leczenie ortodontyczne jest tak ważne?
Ortodoncja należy do działu stomatologii, który skupia się na leczeniu wad zgryzu i wad szczękowotwarzowych, a także na korygowaniu nieprawidłowości zębowych. Prawidłowo przeprowadzone leczenie ortodontyczne zapobiega rozwijaniu się poważnych problemów zdrowotnych. Poprawia ono jakość życia pacjentów, przywraca im piękny uśmiech, a także wpływa na samopoczucie psychofizyczne (niweluje kompleksy, zwiększa poczucie własnej wartości). Takie leczenie można przeprowadzać bez względu na wiek pacjenta (ortodoncja wczesnoszkolna, dopasowywanie protez zębowych pacjentom dla seniorów).
Nieprawidłowe ułożenie zębów może prowadzić do częstych bólów głowy i żuchwy, bezdechu sennego, chrapania, a nawet nieprawidłowej postawy ciała! Próchnica, paradontoza, kruche i łamliwe zęby, trudności w wyrzynaniu się zębów stałych (u dzieci), wzmożone ścierani się zębów – temu wszystkiemu zapobiega leczenie ortodontyczne i dlatego jest kluczowe, nie tylko ze względów estetycznych.

Podział aparatów
Aparatami ortodontycznymi nazywa się te urządzenia, które są stosowane w leczeniu wad zgryzu czy uporządkowania i wyprostowania zębów stałych. Aparat ortodontyczny działa poprzez wywieranie stałej siły na zęby, aby skorygować ich położenie. Aparaty ortodontyczne dzielą się na ruchome i stałe.
Aparaty ruchome
Aparaty zdejmowane, czyli ruchome, mogą być samodzielnie wyjmowane przez pacjenta. Nie są na stałe przymocowane do zębów. W zależności od rodzaju wady, konstrukcji czy sposobu działania aparaty ruchome można dalej podzielić na bierne, czynne mechanicznie oraz czynnościowe mechanicznie.
- są ekonomiczne (niski koszt wykonania);
- nie działają niszcząco na zęby przez stosowanie przerywane;
- mogą być szybko naprawione.


Aparaty stałe
Są to urządzenia ortodontyczne, których konstrukcja składa się z pierścieni i zaczepów nazywanych zamkami. Każdy taki aparat ma łuk łączący każdy z elementów konstrukcyjnych urządzenia. Pierścienie montowane są na zębach trzonowych, zamki zaś na szkliwie pozostałych zębów. Konstrukcję wieńczą haczyki poślizgowe, sprężynki czy ligatury (elementy dodatkowe).
- tradycyjne aparaty metalowe, które stanowią podstawowy typ aparatów stałych;
- aparaty estetyczne (szafirowe i kryształowe, które są pozbawione ubarwienia, a więc przeźroczyste, a także porcelanowe i ceramiczne o mlecznobiałym ubarwieniu), które zapewniają lepsze efekty kosmetyczne;
- aparaty samoligaturujące, czyli pozbawione gumowych ligatur (gumek) do mocowania łuku w zamkach (noszenie ich nie wymaga dużej ilości wizyt kontrolnych w celu wymiany gumowych elementów konstrukcji).
Aparat nakładkowy: czym jest ten typ aparatu ortodontycznego?
Są szczególnie polecane tym osobom, które nie chcą, aby leczenie było widoczne dla innych osób. Ten rodzaj aparatu ortodontycznego należy również do najwygodniejszych, jest prosty w użytkowaniu i łatwo się go czyści, zachowując idealną higienę jamy ustnej.


Przygotowanie aparatu i pacjenta do jego założenia
Pierwsza wizyta u ortodonty polega na ocenie typu wad zgryzu na podstawie bezbolesnego i nieinwazyjnego badania. Ortodonta musi przeanalizować symetrię twarzy czy szerokość szczęki, a także sprawdzić, jak pracują stawy żuchwowe. Lekarz sprawdza także stan uzębienia i dziąseł, stan więzadełek, języka czy ślinianek. Zanim jednak leczenie ortodontyczne się rozpocznie, wszystkie zęby powinny zostać wyleczone z ubytków próchnicowych i pozostawać w dobrym stanie.
Kolejną kwestią jest diagnoza problemu wady zgryzu, której dokonuje się poprzez wykonanie gipsowego modelu zgryzu i pantomogramu oraz cefalometrii. Informacje uzyskane na podstawie tych czynności pozwalają ortodoncie na opracowanie planu leczenia i omówieniu go z pacjentem na kolejnej wizycie. Na tej wizycie ortodonta określa w porozumieniu z pacjentem, który aparat ortodontyczny byłby najlepszy dla niego najlepszy.
Zakładanie aparatu
Ostatnim etapem jest nałożenie aparatów na zęby. Proces ten jest poprzedzony separacją zębów, który trwa od pięciu do siedmiu dni. Pozwala on na nałożenie pierścienia na zęby. Gdy separacja dobiegnie końca, ortodonta na kolejnej wizycie czyści zęby pacjenta, by zamocować na zębach zamki za pomocą specjalnego kleju i lampy polimeryzacyjnej. W rowki zamków ortodonta wprowadza łuk, który jest źródłem siły działającej na zęby i umożliwiający kształtowanie ich położenia w jamie ustnej. Na koniec lekarz zakłada gumowe ligatury (jeśli typ aparatu tego wymaga).

Koszt założenia aparatu
Cena założenia aparatu stałego jest zależna od wielu czynników:
- od rodzaju wady zgryzu;
- od stopnia jej zaawansowania;
- od poziomu jej skomplikowania;
- od typu aparatu ortodontycznego, który zostanie wybrany do korekty wady.
Nasz gabinet współpracuje z światowych autorytetem ortodoncji prof. Fudalej (link) Smileline. Każdy przypadek jest konsultowany w dużym międzynarodowym gronie ekspertów.
Leczemy stałym aparatem jak i ruchomymi.
Koszt za usługę konsultacji to 450 zł i obejmuje ona wykonanie zdjęć fotograficznych, twarzy i wewnątrzustnych, pobranie skanów wewnątrz ustnych. Służy to do stworzenia cyfrowych modeli oraz wykonanie rtg pantomograficznego. Otrzymuje skierowanie w celu wykonania specialistycznego zdjęcia cefalometrycznego – bocznego czaszki w zaufanej pracowni.
Założenie jednego łuku aparatu stałego to koszt od 2000 do 5000 złotych,
a za aparat ruchomy zapłacą Państwo od 500 do 1200 złotych.
Neptunedent - Ortodonta Gdańsk
W razie jakichkolwiek pytań skontaktuj się z nami!