Leczenie kanałowe – Gdańsk

Neptune Dent stomatolodzy przeprowadzają leczenie kanałowe (Gdańsk), określane także jako leczenie endodontyczne. Ten rodzaj terapii stosowany jest w przypadku zębów znacznie zniszczonych przez próchnicę, w których przypadku doszło już do uszkodzenia głębokich tkanek – to jest miazgi zęba. Wielu Pacjentów obawia się zabiegów endodontycznych, które jeszcze kilkanaście lat temu kojarzyły się z bólem i dużym dyskomfortem. Nowoczesne metody stosowane w przypadku leczenia kanałowego całkowicie niwelują ryzyko wystąpienia przykrych dolegliwości, a jednocześnie zapewniają znacznie lepszą efektywność.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem Gdańsk

Neptunedent - Leczenie kanałowe Gdańsk

Leczenie kanałowe zęba – na czym polega?

Endodoncja to dział stomatologii zajmujący się właśnie leczeniem kanałowym zębów. Zgodnie z nazwą ten rodzaj terapii odnosi się do tkanek wewnętrznych (gr. endo – wewnątrz), czyli między innymi miazgi wraz ze znajdującymi się w obszarze jej komory i kanałów zakończeniami nerwowymi. Miazga, silnie unaczyniona, znajduje się głęboko pod szkliwem i zębiną. 

Zajęcie miazgi przez próchnicę wywołuje silny ból, niekiedy również obrzęk miejscowy dziąsła otaczającego ząb. Infekcja na tej głębokości zazwyczaj nie może być już leczona metodami zachowawczymi – konieczne jest wdrożenie technik endodontycznych

Przed wykonaniem zabiegu stomatolog dokładnie ocenia stan zęba. W przypadku leczenia kanałowego obowiązkowo wykonać należy także zdjęcie rentgenowskie, na którym lekarz może bliżej przyjrzeć się tkankom i sprawdzić, jak wygląda budowa kanałów korzeniowych – mogą być chociażby zakrzywione, co wpływa na podejmowane przez dentystę dalsze kroki. Zasadnicza część leczenia kanałowego polega na bardzo dokładnym usunięciu zainfekowanej miazgi, także z wąskich kanałów korzeniowych. Poszerzanie ich za pomocą specjalistycznych narzędzi ułatwia dotarcie do ich końców i dezynfekcję wnętrza zęba. W trakcie oczyszczania kanałów lekarz co pewien czas sprawdza także ich długość, korzystając z urządzenia zwanego endometrem. Odkażone kanały zostają osuszone, a następnie wypełnione gutaperką, która ma zabezpieczyć je przed ponowną infekcją. Następnie stomatolog zakłada wypełnienie w podobny sposób, jak przy standardowym leczeniu próchnicy.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem Gdańsk

Leczenie kanałowe pod mikroskopem (Gdańsk) – czym się różni od klasycznej metody?

Każdy dentysta może potwierdzić, że leczenie kanałowe jest jednym z najtrudniejszych w stomatologii – wąskie kanały korzeniowe wymagają użycia równie małych i delikatnych narzędzi, by dotrzeć do wszystkich zakamarków i usunąć zainfekowaną miazgę. Z tego względu najnowsze metody zakładają przeprowadzanie leczenia kanałowego pod mikroskopem

Endodoncja z wykorzystaniem mikroskopu pozwala lekarzowi wykonującemu zabieg na dokładne przyjrzenie się opracowywanej tkance w wielokrotnym przybliżeniu. Niesie to ze sobą wiele korzyści, w tym, między innymi, gwarantuje możliwość szczegółowego oczyszczenia i opracowania zęba, co z kolei wiąże się z wyższą skutecznością prowadzonej terapii. Mikroskop pozwala ponadto odnaleźć ewentualne dodatkowe kanały, które po zamknięciu zęba stałyby się źródłem nowego zakażenia. 

Czy leczenie kanałowe boli?

Wśród Pacjentów do tej pory pokutuje przekonanie, że leczenie kanałowe jest bolesne, długotrwałe, a do tego nie zawsze skuteczne. W obecnych czasach takie obawy są całkowicie bezpodstawne – cały zespół specjalistów naszego centrum stomatologicznego dąży do zapewnienia Pacjentom maksymalnego komfortu w czasie leczenia dentystycznego. Endodoncja stanowi przy tym jedną z ważniejszych gałęzi medycyny, którą w oczach naszych Klientów chcemy niejako odczarować.

Miazga zęba jest silnie unaczyniona i unerwiona – stąd też bierze się tak mocny ból pojawiający się w przypadku jej zainfekowania. Jednocześnie wiedza na temat wrażliwości tej tkanki sprawia, że każdy dentysta dąży do takiego zabezpieczenia Pacjenta, by przez cały proces leczenia mógł on przejść całkowicie bez bólu.

W centrum Neptune Dent stosujemy najnowocześniejsze metody i środki znieczulające. Wykorzystywana aparatura nie tylko podaje preparat w ściśle wyliczonej dawce, ale też z komputerową precyzją – dzięki czemu sam moment iniekcji jest niemal niewyczuwalny.

Jak długo trwa leczenie kanałowe? Ile kosztuje leczenie kanałowe?

Wykorzystanie mikroskopu oraz precyzyjnych narzędzi stomatologicznych pozwala na przeprowadzenie leczenia kanałowego nawet podczas jednego zabiegu. W bardzo trudnych przypadkach stomatolog może zdecydować o rozbiciu terapii na dwie wizyty, jednak zazwyczaj nie jest to konieczne. 

Długość trwania wizyty, jak również koszt leczenia kanałowego uzależnione są w dużej mierze od budowy zęba – im więcej ma on korzeni, tym wyższa będzie ostateczna cena zabiegów endodontycznych. Także występowanie dodatkowych kanałów korzeniowych, lokalizowanych dopiero po otwarciu zęba wpływa na kosztorys leczenia. 

Leczenie kanałowe Gdańsk

Czym grozi unikanie leczenia kanałowego?

Z obawy o ból zdarza się, że Pacjent przez długi czas unika podjęcia leczenia kanałowego. Wiąże się to, paradoksalnie, z nasileniem objawów bólowych i ryzykiem rozwoju zakażenia, które może doprowadzić w skrajnych przypadkach nawet do zapalenia okostnej

Niepodjęcie leczenia kanałowego na czas prawdopodobnie skończy się również utratą chorego zęba. Wraz z rozwojem infekcji dojdzie do tak głębokich uszkodzeń, że leczenie endodontyczne dentysta zastąpi ekstrakcją. 

Neptunedent - Zapisz się na zabieg

W celu umówienia wizyty zapraszamy do kontaktu z gabinetem od poniedziałku do piątku w godzinach od 10-18 pod nr
tel. 459 452 305. 

W pozostałych godzinach można również kontaktować się od poniedziałku do piątku od 8-20 oraz soboty od 9-17 na nr tel. 583 095 895

Odwiedź nasz gabinet Neptune Dent przy ulicy Krzysztofa Komedy 2a/u02, 80-176 Gdańsk

Na wizytę możesz umówić się również za pośrednictwem serwisu znany lekarz

Skip to content